top of page

AutoBoost Nedir? Nasıl Uygulanır?

Autoboost temel olarak aracınıza üretici firma tarafından yüklenmiş olan parametrelerin, aracınızdan en iyi sonucu almak için optimize edilmesidir. Bir ECU (Motor Kontrol Ünitesi) dosyası içerisinde yüzlerce harita barındırır. Sağlıklı bir güç artışı ve yakıt ekonomisi için, uzman yazılım mühendislerimiz ve yurt dışında bulunan çözüm ortaklarımızla bu haritalar üzerinde ARGE yaparak, maksimum verimlilik ve minimum yakıt tüketiminin sağlanması amaçlanır. AutoBoost deneyimi, bilgisi ve sektörde lider markası ile siz değerli kullanıcılara yıllardır hizmet vermekte olup Dünya genelinde 50.000'den fazla müşterisi ve %100 müşteri memnuniyeti odaklı hizmet politikası ile sektörün aranan markası haline gelmiştir.

Uygulamalar genellikle OBD (diagnostik soketi) üzerinden yapılmakla birlikte, bazı araçlara ECU (Motor Kontrol Ünitesi)'nun sökülüp, masa üzerinde programlanması gerekmektedir.

AutoBoost uygulamasından sonra aracınızda kayda değer bir şekilde güç ve tork artışı olmaktadır. Bu güç ve tork artışıyla beraber aracınız; kullanımı daha zevkli ve daha ekonomik bir hale gelmektedir.

Autoboost aracım için sağlıklı mı ?


Motor ve motor üretim teknolojileri yıllardan beri çok büyük ve hızlı bir gelişim göstermektedir. Gelişen bilgisayar teknolojileriyle araçlarda artık kontrol sistemleri yani Motor Kontrol Ünitesi (ECU) kullanılmaya başlanmıştır. Eski nesil olan yani ECU'ya sahip olmayan motorlara göre , yeni motorlar verimli , ekonomik ve stabil çalışmaktadır. ECU'nun yeniden programlanabilmesi , araç üreticilerinin satış politikalarından biri olup , bu işlem profesyonel ellerde tamamen sağlıklıdır.Hatta birçok üretici firma bunu kendi bünyelerinde çok yüksek fiyatlara yapmaktadır.Ancak belirtildiği gibi burada dikkat edilmesi gereken husus , uygulamanın yaptırıldığı firma ve markadır.AutoBoost yılların verdiği tecrübe , bilgi birikimi ve kalitesiyle aracınızda ki saklı güçleri ortaya çıkarmada doğru tercihiniz olacaktır.


İşlem ne kadar zamanda uygulanır ?
 

AutoBoost Opsion işlemi; araca göre değişmekle beraber 1 saat ile 3 saat arasında bir sürede uygulanır. Çayınızı , kahvenizi içerken ve bizlerle sohbet ederken aracınız Daha Güçlü ve Daha Ekonomik bir araca dönüşür.


Garantimi etkiler mi ?
 

Aracınızın Garantisi Yapılan Hiçbir İşlemden Etkilenmemektedir.Tüm İşlemler Yasal Ve Her Araç Markasının Orijinal Cihaz Ve Programı Kullanılmaktadır . 

Aracım opsion'dan sonra eski haline döner mi ?

Aracınız istendiği taktirde ücretsiz olarak firmamız tarafından kolaylıkla fabrikadan çıktığı standart opsionu'na dönebilir. Bunun haricinde aracın aküsünün bitmesi, serviste yağ bakım periyodunun sıfırlanması gibi işlemler aracınızda bulunan opsion'u etkilemez.


Kamyon, Tır ve Traktörler neden opsion yaptırıyor?

AutoBoost Opsionla'rı ile Kırk yılı aşkın bir süredir hizmet verdiğimiz Ağır Ticari araçların en büyük maliyetlerinden biri tabii ki de yakıt sarfiyatlarıdır. Tabiri caiz ise kontak kapatmayan bu araçlarda gerçekleştirdiğimiz Güç ve Tork artışı ile önemli oranda tasarruf sağlanmaktadır.


Aracımın gücü arttığında yakıtı nasıl düşecek ?

Aracınızın güç ve tork değerleri opsion ile yükseldikten sonra; kullanım tarzınız aynı kalmak koşulu ile aracınız, standart haline göre daha az gaz pedal tepkisine ihtiyaç duyacaktır. Aracın standart haline göre daha az gaza basmanıza rağmen; yüksek tork size rahat ve akıcı bir kullanım ve buna bağlı olarak yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Tabii ki eskiye göre daha agresif kullanımlarda opsion güç avantajı kullanılacak ; fakat yakıtta bir tasarruf sağlanmayacaktır.


Araç üreticileri bu işlemi kendileri neden yapmıyor ?

Üreticiler araçlarını tüm dünya pazarına sunmak için tasarlıyorlar ve bunun neticesinde bir çok etken araçların , kapasitelerinin altında piyasaya sürülmesine sebep oluyor. (Egzoz emisyon standartları, sıcaklık ve iklim farklılıkları , vergilendirme politikaları ve satış politikaları gibi). Ülkemizde vergilendirme nasıl ki motor hacmine göre yapılıyorsa birçok Avrupa Ülkesinde hacme bakılmaksızın beygir gücü esas alınarak vergilendirme yapılıyor ; bu da araçların yüksek vergi dilimlerine girmemesi için kapasitelerinin altında güçlerde satışa sunulmasına sebep oluyor.

Günümüzde birçok marka kendi bünyelerindeki modifiye firmaları veya anlaşmalı oldukları firmalar vasıtası ile satış sonrasında aynı hizmeti çok yüksek fiyatlarla kullanıcılarına sunuyor.

Mercedes Benz - Brabus, AMG
BMW - Hartge
Volkswagen - ABT


Aracımın turbosu bozulur mu ?

Dünya üzerinde üretilen bütün turbolar maalesef bir gün bozulacaktır. Siz aracınızı standart opsionu ile de kullansanız; metal parçalardan oluşan turbo ünitesi zamanla ısı ve gözle görünmeyen toz zerreleri ile aşınacak ve sonunda bozulacaktır. Bilinçli bir şekilde yapılan opsionlar turbonun ömrünün kısalmasına etki etmez. Turbonun uzun ömürlü olması aslında kullanıcı ile alakalıdır. Tüm turbo araçların kullanım kılavuzlarında bulunan ama maalesef ülkemiz kullanıcılarının zahmet edip okumadığı ve uygulamadığı kullanım önerileri turbonun ve diğer motor parçalarının uzun ömürlü olmasını sağlayan en büyük ipuçlarıdır. Bunların başında aracın motoru ısınmadan motorun yüksek devirlere çıkartılıp agresif kullanılmaması, araç motoru stop edilmeden önce yaklaşık bir dakika rölantide çalıştırılarak turbonun soğutulması ve üreticinin öngördüğü kalite standartlarında motor yağı kullanılması en dikkat edilmesi gereken hususlardır. Maalesef ülkemizde araçların problemleri; araçların garanti sürelerinin bitip periyodik bakımlarının işinin uzmanı olmayan ellerde yapılmasıyla başlıyor. Ne zaman ki "Usta şunun bakımını yapar mısın?" cümlesiyle ustaya uzatılan bir anahtar ve bakımı yapan kişinin ucuza mal etmek amacı ile yan sanayi parça ve ucuz maliyetli düşük kaliteli motor yağı kullanması sonucunda araçlar kullanıcısına sorun çıkartmaya başlıyor. (İşinin Ehli orjinal malzeme ve kaliteli yağ kullanan bir çok ustamızı tenzi ederiz) Bu nedenle tüm araç kullanıcılarına önerimiz bakımlarını yaparken orjinal malzemeden kaçınmamaları ve doğru ellerde araçlarına bakım yaptırmaları. Bunlara dikkat ederseniz aracınızın uzun yıllar sorunsuz ve minimum masraf ile sizlere hizmet edecektir.

GİZLİ ÖZELLİK NEDİR ARAÇLARA ZARARI VAR MIDIR ?

Eminiz birçoğunuz arkadaşınızdan, akrabanızdan, yakın yada uzak çevrenizden veya otomobilimizin tamiri için gittiğiniz ustanız dan biraz daha abartırsak rastgele otomobil üzerine muhabbet yapan bir grup insanın muhabbetine kulak misafiri olarak katılmış ve gizli özellik konusunu duymuş olabilirsiniz.

 

Peki nedir bu araçlardaki gizli özellik?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce bu makaleyi okuyanlar odak noktası olarak kendi araçlarını gözlerinin önüne getirerek okumaya başlayacaklardır. Eski veya yeni bir otomobile sahip olabilirsiniz ve kendi aracınızda bu özelliklerin olup olmadığını, hangilerini aktifleştirebileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Araçlar birçok farklı paketler halinde sunularak insanların kullanımına sürülüyor.Sunulan bu paketlerin özellik ve opsiyonları araca entegre ediliyor. Yapılan bu farklılıklar ile fiyatlar belirleniyor.
Bir örnek ile anlatacak olursak Volkswagen markasının Passat modelinde drive mode tuşu her paketinde sunulmamaktadır. Drive mode butonuna sahip otomobillerde direksiyon sertliği bu buton yardımıyla ayarlanabiliyor.Ancak bu butona sahip olmayan araçlarda bu özellikler mevcut fakat drive mode butonu konulmayarak araçların fiyatı  bu butona sahip araçlara oranla daha düşük satışa sunulmaktadır.Konunun başlığı olan gizli özellik nedir sorusu ise bu kısımda devreye girerek yapılan kodlamalar ile araçta olan bu özellikler gün yüzüne çıkmaktadır.

*Araç kumanda düğmesine 2 saniye basılı tutup çektiğinizde sunroof’un ve camların otomatik kapanması

*Ani kalkışlarda aracın sağa sola kaymasını kafa atmasını engelleme

*Alarm hazırlığı olan araçlarda açma kapama DWA onay sesi

*Gündüz farlarının MFA yol bilgisayarı ekranında açıp kapatabilme

*Kadran selamlama

*Selektör yapıldığında sislerin yanıp sönmesi

*Geri vitese atıldığında sağ aynanın aşağı inerek kaldırılması

*Klima profilini açmak

*Amerikan parkları açmak

*Klima auto modda iken fan hızı gösterimi

*Sis farlarını gündüz sürüş farı olarak kullanma vs.

Bu gibi çeşitlendirilecek birçok özellik gizli özellik olarak hayata geçmiş ve bu işlemler paketinin dışındaki araçlara uygulanarak aktifleştirilmektedir.
Örneklendirdiğimiz bu özellikler genel araçları kapsayarak yazılmış olup her araç için geçerli olmayabilir.

bottom of page